ZHRNUTIE TRINÁSTEJ PREDNÁŠKY
Slovo Eucharistia znamená vzdávanie vďaky. Označujeme ním centrálnu sviatosť Cirkvi, sprítomnenie jedinej Kristovej obety. Ježiš zomrel za nás raz v konkrétnom pozemskom čase. Jeho obeta je však večná, trvale prítomná a účinná v ktoromkoľvek čase a na ktoromkoľvek mieste. V Eucharistii je Ježiš skutočne prítomný ako Boh a človek v znakoch chleba a vína. Pri jej slávení sa premení chlieb a víno na Telo a Krv Krista vzývaním Ducha Svätého a Ježišovými slovami z Poslednej večere. Obrady eucharistickej slávnosti sa behom času menili. Aj v súčasnosti jestvuje v Cirkvi viacero obradov. Základná štruktúra však ostala nezmenená. Pozostáva z bohoslužby slova a bohoslužby obety, čo zodpovedá priebehu Poslednej večere.
Eucharistia je aj obeta Cirkvi. Umožňuje kresťanom všetkých generácií zjednotiť sa v Kristovi. Pápežovi je zverená celá Cirkev, preto má účasť na každej eucharistickej slávnosti a menovite sa v nej spomína. Uvádza sa aj meno diecézneho biskupa. Na území, za ktoré je zodpovedný, predsedá eucharistickému zhromaždeniu osobne alebo prostredníctvom kňaza. Veriaci sa aktívne zapájajú rôznymi službami a prejavením sú-hlasu slovom AMEN (verím). Eucharistickou obetou sa zjednocuje celá Cirkev aj s tými, ktorí nás predišli do večnosti so znakom viery.
Eucharistia, ako pokrm a nápoj, udržuje, rozmnožuje a obnovuje v nás krstnú milosť, oživuje lásku, posilňuje opotrebované sily a zahladzuje všedné hriechy. Kto spácha smrteľný hriech musí sa napred zmieriť s Bohom a Cirkvou vo sviatosti pokánia a až potom môže znovu prijať Eucharistiu, lebo je to sviatosť tých, čo sú v plnom spoločenstve s Cirkvou.
POMOCNÉ OTÁZKY
- Kedy Kristus ustanovil sviatosť Eucharistie?
Kristus ustanovil sviatosť Eucharistie pri Poslednej večeri.
- Kto je Eucharistia?
Eucharistia je živý Ježiš Kristus prítomný pod spôsobom chleba a vína.
- Ako Cirkev slávi Eucharistiu?
Cirkev slávi Eucharistiu ako obetu – svätou omšou, ako hostinu lásky – svätým prijímaním, ako stálu Kristovu prítomnosť medzi nami – poklonami.
- Čo je svätá omša?
Svätá omša je ustavičná obeta Nového zákona, pri ktorej Kristus obetuje nebeskému Otcovi svoje Telo a Krv.
- Z akých častí sa skladá slávnosť svätej omše?
Slávnosť svätej omše sa skladá z bohoslužby slova a z bohoslužby obety.
- Čo je sviatostným znakom Eucharistie?
Sviatostným znakom Eucharistie je pšeničný chlieb, hroznové víno a Kristove slová premenenia.
- Kto môže prijímať Eucharistiu?
Eucharistiu môže prijať iba veriaci, ktorý má čisté svedonie zachoval eucharistický pôst.
ZHRNUTIE DVANÁSTEJ PREDNÁŠKY
V ľudskom žiavote majú dôležité miesto zmyslami vnímateľné znaky a symboly. Ich prostredníctvom človek prejavuje a vníma duchovné skutočnosti.
Sviatosti sú účinné znaky, ktoré ustanovil Kristus a zveril ich Cirkvi. Účinnosť sviatostí pochádza z Božej moci, a preto je celkom nezávislá na osobnej svätosti udeľovateľa. Veriaci, ktorí ich prijímajú s náležitým vnútorným postojom, majú istotu, že dostali tie milosti, ktoré sviatostné znaky naznačujú. Preto má prijatiu sviatosti predchádzať ohlasovanie Božieho slova a súhlas s ním, prejavený vierou.
Sviatostným znakom krstu je voda a krstná formula. Riadnym vysluhovateľom sviatosti krstu je kňaz, v nebezpečí života môže krstiť každý človek. Sviatosť birmovania udeľuje spravidla biskup pomazaním krizmou. Sviatosť kňazstva udeľuje biskup vkladaním rúk a modlitbou. Krst, birmovanie a sviatosť kňazstva vtláča do duše osobit-ný nezmazateľný sviatostný charakter. Preto sa môže prijať iba raz v živote. Dáva účasť na Kristovom kňazstve v rôznych stupňoch služby.
Sviatosť pokánia (zmierenia) môže vysluhovať iba kňaz, ktorý má na to poverenie. Pomazanie chorých udeľuje kňaz vážne chorému, pomazaním olejom a modlitbou o pomoc a silu preňho. Manželstvo sa uzatvára manželským sľubom pred povereným zástupcom Cirkvi. Sviatosť manželstva si vysluhujú muž a žena.
Ježiš po nanebovstúpení ostal medzi nami skutočne prítomný vo svojom slove, v spoločenstve zhromaždenom v jeho mene, v ľuďoch, ktorí potrebujú pomoc, a vo sviatostných znakoch, z ktorých Eucharistia je prameňom a vrcholom života Cirkvi.
Sväteniny sú znaky a obrady, ktorými sa posviacajú a žehnajú osoby alebo predmety mocou modlitby Cirkvi. Cirkevný pohreb je tiež svätenina.
POMOCNÉ OTÁZKY
- Čo sú sviatosti?
Sviatosti sú viditeľné znaky, ustanovené Kristom, ktorými sa do ľudskej duše privádza neviditeľná Božia milosť.
- Čo je potrebné na platné prijatie sviatostí?
Na platné prijatie sviatostí je potrebná viera a úmysel.
- Kto vysluhuje sviatosti?
Sviatosti vysluhuje sám Kristus službou Cirkvi – najmä biskupov a kňazov.
- Čo sú sväteniny?
Sväteniny sú (malé sviatosti( žehnania a svätenia, pri ktorých sa Cirkev modlí nad určitými predmetmi a osobami.