Duchovná „bomba“

„Boh je veľký“ zaznelo z úst nejedného človeka, ktorý zažil intenzívny Boží dotyk. Vo Zvolenskej Slatine sa mal konať ďalší ročník metalového festivalu More Than Fest 2017. Festival hudby, ktorú jedni uznávajú, iní zatracujú, ďalším je ľahostajná. Hudba ako taká je Božie dielo, veď aj vo sv. Písme sa viac krát spomína nebeský chorál anjelov, anjeli ktorí spievajú Bohu na slávu. A tak má hudba v živote človeka dôležité miesto o čom svedčia aj vypredané koncerty na Slovensku a aj po celom svete. Ale v hudbe nejde len o hudbu ale aj o text a hlavne posolstvo, ktoré hudba prináša a vnáša do života človeka.  Na festivale vo Zvolenskej Slatine mali vystúpiť aj skupiny, ktoré priamo vo svojich textoch propagujú satanizmus, pohanské rituály a zlo v rôznych podobách. Zlo, ktoré by sa usídlilo v našej farnosti a časom by sa premenilo na zlo morálne – na zlo v podobe hriechu.

Ale veď naša farnosť je zasvätená Bohu od svojho počiatku. Vola sa Zvolenská Slatina ale v minulosti sa volala „Sancta Crux de Solio“ – Svätý kríž pri Zvolene. Možno aj preto, že je farský kostola zasvätený Povýšeniu svätého Kríža. Naša obec a farnosť patrí Bohu a nie Zlu.

Preto sme začali duchovný boj o farnosť ako ochranu pred vplyvom duchovného zla. Boj spočíval v modlitbe. Žiadne protesty, žiadne petície ani sabotáže či otvorený konflikt. Iba modlitba, ktorá je silou kresťana.

V utorok ráno, v deň keď celá Cirkev oslavovala sviatok Nanebovzatia Panny Márie prišiel, verím že z Božieho vnuknutia kňaz, ktorý ma misiu bojovať intenzívne zo Zlom a zasvätil celú obec a hlavne oblasť, kde sa mal konať už spomínaný koncert Božej Matke. Modlil sa, posvätil územie a zasvätil ho. Bolo to doobeda cca o 10:00. Vtedy sa rozpútal duchovný bol medzi Zlom a Bohom, na ktorého čele bola Božia matka. Nikto navonok nič nevedel, nevidel a ani len netušil. V tichosti sme sa modlili, každý podľa svojich možnosti a schopností. Po obede okolo 14:00 (dva dni pred festivalom) vyšla na internete tlačová správa, ktorá znela: „Je nám veľmi ľúto ale festival More Than Fest 2017 je z technických príčin zrušený, teda sa neuskutoční v dňoch 17.-20.8.2017. Vynasnažíme sa túto záležitosť maximálne vynahradiť.

A na záver iba jeden odkaz z neba. Boh je veľký a kde je Božia matka tam diabol nedokáže existovať. Veď to v knihe Genezis vyhlásil sám Boh, keď povedal: „Ona ti rozšliape hlavu.“

 

14 komentárov k “Duchovná „bomba“”

 1. Ak tomu dobre rozumiem, seriózne veríte, že vaše modlitby dostali organizátorov do existenčných problémov a 4000 ľuďom spôsobili škodu v podobe skazeného zážitku, premárnenej dovolenky z práce či finančnej straty a ešte ste na to hrdí. Skúste sa nad sebou prosím zamyslieť a pochopíte, prečo v dnešnej dobe kostoly zívajú čoraz väčšou prázdnotou. Toto čo ste vyprodukovali je de facto len jeden obyčajný a nepekný mix škodoradosti, egoizmu a ľahkého náboženského fanatizmu a verím, že okrem autora sa s ním stotožní málokto. Mimochodom, tiež preferujem metalovú hudbu a verte či nie, zatiaľ som nikoho nezabil, neokradol a nepolievam sa po večeroch v pentagrame zo sviečok krvou baránka a nepraktizujem satanské rituály. Len si myslím, že negatívne spoločenské javy, ktoré apropos nie sú výlučnou tematikou v metale, majú v umení miesto. Či už v hudbe, na filmovom plátne alebo v galériach. Človek je zmesou rôznych emócii a svetonázorov a tie sa budú premietať do spoločnosti vždy a každým spôsobom, bez ohľadu na to, že vy nič okrem Boha vo svojich životoch nepoznáte. Zmierte sa s tým.

  • Tomáš, nikto sa nemodlil za zlo pre celý festival, a už vôbec nie za zasielanie zla na Ľudí. Modlitba slúžila proti zlu, ktoré by tu festival zanechal. Či už skryte, alebo navonok. To, že ho zrušili, neznamená, že proti zlu ako takému sa všetci prestali modliť, práve naopak. Myslím, že sa to zintenzívnilo. Aj vďaka zrušenému festivalu. A aby ste mal lepšiu predstavu: v kostoloch, ale i inde sa bežne modlieva za rôzne úmysly, ktoré odstraňujú, zmierňujú zlo ako píšete v rôznych spoločenských javoch. Nielen za tento festival. Ale aj v Ľuďoch samotných. Tu nikto nechce škodiť a myslím si, že je čas zmieriť sa s tým, že na stránke Rímsko-katolícka farnosť ZS, ste nečakal články o metalovej hudbe, ale ku cti Vám slúži, že ste ju navštívil a Boha pomenujete s veľkým B. Prajem Vám všetko dobré. A adminovi dávam palec hore za článok, ktorý je podľa mňa nielen o emócii , ale aj o faktoch, ktoré nepovažujem za fanatické, egoistické a už vôbec nie škodoradostné. Prajem všetkým pekný deň.

  • Tome pozor!!! Ač to netušíš,stáváš se obětí „Zlého“. Víš Matka Ježíše Krista,je jako by maminka nás všech…i tvoje. A ona chce pro nás jen dobro. Maria,Matka Ježíšova,je stejně jako Ježíš historickou osobou. Studuj třeba Josefa Flavia. Na druhé straně si také musíš připustit,že existuje něco nad námi,duchovní svět…ostatně to připouštějí všechna náboženství a též vědci ,zvláště pak teoretičtí matematici,astronomové,lékaři neurologové. A jsou tu síly dobré a zlé. Ti lidé,o kterých si myslíš,že tě škodolibě poškodili,ve skutečnosti chtěli tvé dobro. Možná na to časem příjdeš ještě zde na zemi za života,možná až po smrti fyzického těla. Bůh ti žehnej Tomáši!!!

 2. Tomáš, v prvom rade veríme tomu že Boh chráni našu farnosť aj dedinu. Nikto z nás nechcel dostať organizátorov do problémov, pokaziť ľuďom dovolenku ani zážitky. My sme sa modlili o ochranu pred negatívnymi vecami, ktoré s takýmito festivalmi idú ruka v ruke ( nadávanie, preklínanie, agresivita, opilstvo, vulgárnosť a iné možno navonok skryté ale o to nebezpečnejšie vplyvy)
  Modliť sa vôbec neznamená priať niekomu zlo, práve naopak, privolávať dobro. Nediktovali sme Bohu akým spôsobom nás má chrániť, len sme o ochranu prosili.
  To, že náš Boh to poňal takto radikálne prekvapilo aj nás samých . 🙂

  A ešte mi dovoľ reagovať záver Tvojej predposlednej vety, že okrem Boha vo svojich životoch nič nepoznáme. Poznáme. Žijeme život naplno, smejeme sa , pracujeme, chodíme na kávu, či pivo, na dovolenky, do prírody aj na koncerty, stretávame sa s kamarátmi, občas nám „šibe“, občas sme smutní. Len to všetko robíme s takou tichou radosťou a pokojom, pretože vieme že náš Boh, ktorý môže všetko je s nami.

 3. Modlili ste sa proti festivalu ktory si po minulom roku pochvalovala väčšina obce , už len preto ze bol po cely cas klud , nebol neporiadok , dokonca ziadne vytrznosti , iba cigansky spoluobcania boli utiahnuty vo svojich ublikaciach .
  To ze vam po cely rok robia problemy , opijaju sa na verejnosti , vysedavaju v parkoch pre deti a turistov to vam nevadi ?
  Modlite sa za to aby ste sa nemuseli bat vyjsť v podvecernych hodinach von na prechadzku pretoze sa vam nieco moze od spoluobcanov ciganskej entity stat a mozno vas zachrania prave metalisti !

 4. Prave vy, takzvani krestania budete za svoju netoleranciu, ignoraciu a nenavist medzi prvymi co zhoria v pekle. Vy co hlasate lasku a pritom ste sami tymi najvacsimi pokrytcami. Vy ste dovodom preco maju mnohi ludia taky odpor k cirkvi a nabozenstvu. Festival nijak nehanobi cirkev, vieru alebo boha tak preco by sme nemohli raz do roka mat svoj sviatok aj my. Nikdy som nevidel ze by niekto bojkotoval krestanske akcie, to vzdy len krestania maju co povedat proti inym ludom. Boh s vami.

 5. Nemůžu si pomoct,ale doposud jsem nenašel žádné vaše výroky potvrzené bibli,tudíž mi vaše výroky o Bohu přijdou klamné tzv. Koloským 3:9-10 Neoklamávejte jeden druhého; lež a neupřímnost provázely váš starý život. Zřekněte se svých dřívějších zvyků a dejte se přetvořit Bohem, abyste byli jemu podobní a plnili jeho vůli.“
  I metalová hudba může sloužit Bohu.Existuje spousta křesťanských kapel,(např.HB,Narnia,Skillet)díky kterým lidi našli cestu k Bohu.I zde na tomto zrušeném festivalu by se našli kapely,ve kterých se křesťan může najít.(Např. kapela powerwolf)

 6. Krach akcie sposobili, teda okrem vyššie spomínaných modlitieb, anonymné e-maily, očierňujúce organizátorov, vďaka ktorým niektoré zložky odmietli v predvečer akcie účasť. Podobnosť s hadom v Rajskej záhrade čisto náhodná. Nuž, zvolajme halleluja!

 7. nadavanie,preklinanie,agresivita,opilstvo,vulgarnost a ine mozno navonok skryte ale o to nebezpecnejsie vplyvy………zabudli ste dodat ze zneuzivanie malych deti ale chapem vas ze toto nespominate lebo s timto sa na metalovom festivale alebo koncerte nestretnete toto vsetko sa deje v tych vasich ansabloch pomodlit tri krat otcenas dva krat zdravas a som ocisteny ja by som dieta na metalovy koncert pustil bez väcsich obav ale keby mi povedal ze chce ist do kostola to uz by som spozornel

 8. Už to tu bolo napísané,ale napíšem to znovu.Nikto sa nesnažil o zrušenie festivalu,ľudia sa modlili za ochranu pred zlom.Ťažko sa veriacim ľuďom vysvetľujú veci vám ateistom.Nikto nemal nič proti pokojnému festivalu ,takému aký tu bol napríklad vlani.Ale čítali ste pozvánku na tohtoročný festival?
  Napr:“Druhou potvrdenou kapelou potešíme najmä fanúšikov black metalu. V textoch sa zaoberajú satanizmom, anti-kresťanskou tematikou, vojnou a temnotou.
  Zvolenská Slatina zažije vďaka GORGOROTH pravú pekelnú „true“ black metalovú šou. Každá jedna temná duša by si ju nemala nechať ujsť! S posledne pridanými Firewind, Fleshgod Apocalypse prípadne špeci playlistom Masterplan a samozrejme ďalšími peckami
  GORGOROTH live – https://www.youtube.com/watch?v=9wBy5Htl6xg
  GORGOROTH – Carving A Giant – https://www.youtube.com/watch?v=ba0K-4D1Lj0
  GORGOROTH – Incipit Satan – https://www.youtube.com/watch?v=UO2gseLO5wM&list=PLV8f9Av0dXH4PZmGREXNYGyrvH89Lj5iG

  Ako slatinčania si tiež myslíme, že dobrý (a pokojný)festival môže našej obci skôr pomôcť ako ublížiť.Škoda len, že organizátor nerozlišuje medzi tým čo je hudba a čo je už naozaj „zloba“. Ideálne by bolo usporiadať festival bez podobných „hostí“.

 9. nepíšem veľa a možno aj neskoro. Som zhrozená netoleranciou našich spoloobčanov. Festival sa mal konať, preto, lebo nikto neponúkol preklad celej piesne a keby aj, celé to bolo vytrhnuté z kontextu. Keď niekomu vadí muzika nie je oprávnený siahať na vkus iných, pod rúškom „Mne sa táto hudba nepáči, tak niečo vymyslime“. Prekvapuje ma že reakcia je väčšia ako keď mi sused naštartuje kosačku v nedeľu ráno o 7,00. Satan bol len heslo pre tích, ktorí vôbec nie sú ochotní si overiť informácie, ktoré im niekto podloží. Zničili ste jednú dobrú akciu, ktorá mohla mať 1x za rok dopad na niekoľko desiatok ľudí, ktorí sa tým živia a ešte ste pokazili radosť niekoľkým tisícom. Nestrašte nás. My si vieme vytvoriť svoj názor o tom. čo nás deformuje a ohrozuje. Mohli ste účastníkov tohoto festivalu pozvať k Vám na omšu a verím že by ste boli prekvapení. Ale zdá sa mi, že AŽ takáto kresťanská láska sa na Slovensku nenosí.

  • Anna, navrhujem usporiadať akcie aj 5x do roka pod Vašou záštitou, tak aby to bolo prospešné pre všetkých. Ja sa pridám a rada pomôžem:) Len treba navrhnúť tému samozrejme. A verím, že i modlitbou sa akciu podarí dotiahnuť dokonca.:)

 10. Toľké hrozby ste popísali, že ja už ani neviem, za čo všetko zhorím v pekle. Modlili ste sa, aby Boh odvrátil zlo od Vašej obce. A poňal to naozaj radikálne. Naozaj veríte tomu, že to takto bolo? Veď tým pádom tam vzniklo iné zlo na druhej strane! Neviete si predstaviť, aké problémy toto, podľa Vašich slov Božie riešenie, prinieslo organizátorom. Naozaj si myslíte, že Boh, v akého veríte, by to takto chcel riešiť? Že by zavrel oči pred tým, čo to spôsobí na druhej strane? Možno tomu fakt veríte, lebo tejto cirkvi je to po storočia vlastné – ničiť a hubiť v mene Boha, v mene dobra napáchať toľko zla, že sa deťom v školách potom dvíha žalúdok, keď sa o tom musia učiť…
  Kľudne si to myslite, ale mňa nepresvedčíte, že náš festival „zničil“ Boh. Zničili ho závistliví a zákerní ľudia bez ohľadu na Vaše orácie.
  Je až udivujúce, ako nás máte pekne zaškatuľkovaných, koľko zla napáchame a šírime. A to kvôli pár reklamným žvástom, ktoré nikto z nás aj tak neberie vážne a dovolím si vysloviť názor, že nikto zo zúčastnených by tam nič satanistické nepáchal. Nám ide v prvom rade o muziku a zábavu. Že by sme sa opili pod obraz slušných ľudí? No áno, na festivaloch sa aj pije… ale nie len na metalových… ale opravte ma, ak sa mýlim, pije sa aj na svadbách… a pamätáme si všetci dobre jednu takú známu svadbu v Káne. Ale Ježiš vtedy Matke nepovedal, keď za ním prišla, že nemajú čo piť: „Žena, neblázni, pozri na nich, akí sú už nachňápaní…“ Nepovedal to. Ale premenil vodu na víno, nech pijú ďalej, lebo videl, že majú radosť.
  Tak prečo Vy chcete stále ničiť radosť nám? Prečo sa skoro vždy, keď sa koná nejaká metalová akcia, búcha nejaký cirkevník hlavou o kríž? Ale dobre, protestujte, máte na to právo. Ale, prosím, nepokúšajte sa zvaliť zlobu a zákernosť druhých ľudí na Boha.
  Ďakujem všetkým, ktorí sa nad tým aspoň trochu zamyslia.

Vložiť komentár